POLECAM

Reklama

Reklama

Ceneo

Reklama

Łężczok – najładniejszy i największy rezerwat przyrody na Śląsku

Rezerwat Przyrody Łężczok położony jest w dolinie Odry pomiędzy Raciborzem, Nędzą i Babicami na terenie parku krajobrazowego ''Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich'' to perła śląskiej przyrody. Posiada bogatą faunę i florę, natura ma tutaj pełną swobodę lecz nie zapominajmy o tym, że rezerwat został stworzony przez człowieka. Jest to niezwykłe miejsce z uwagi na rzadkie zbiorowiska roślinne i siedliska zwierząt. Na potrzeby hodowli ryb zostały utworzone stawy(z wysypami dla ptaków) przedzielone groblami.

Stwierdzenie, że najcenniejszym składnikiem przyrody jest świat ptaków czyli awifauna w przypadku Łężczoka jest uzasadnione. Dzięki swej lokalizacji w sąsiedztwie Bramy Morawskiej, przez którą odbywa się migracja ptaków zauważymy ich różnorodność. Na terenie rezerwatu żyje 51% gatunków ptaków żyjących w Polsce, czyli ponad 200 gatunków z czego 115 to gatunki lęgowe, spośród nich wiele jest zagrożonych wyginięciem.

W wyznaczonych miejscach znajdują się tabliczki z napisem: Ostoja ptaków-przejście wzbronione, z tego co zauważyłam pomimo obowiązującego zakazu wielu ludzi ignoruje to i tam wchodzi. Możemy tu zobaczyć: dzięcioła dużego, dzięcioła czarnego, zimorodka, kszyka, czaplę siwą, łyska, gęgawę, głowienka, perkoza dwuczubowego, hełmiatkę i wiele innych. Z czego wiele nazw do tej pory były dla mnie nie znane.

Zauważyłam, że niektórzy karmią łabędzie pieczywem i tym co mają pod ręką a są one przecież roślinożercami. Dokarmianie łabędzi wtedy gdy jest ciepło powoduje utratę instynktu ich wędrówki co ma znaczenie przed ich odlotem ponieważ po dłuższym dokarmianiu decydują się tu zostać gdyż uważają, że mają stałe źródło pokarmu a gdy przychodzi zima i maleje możliwość na zdobycie pokarmu a ludzi spacerujących i dokarmiających jest coraz mniej łabędzie skazane są na śmierć, często zdarza się, że zamarzają w lodzie. Gdy zima jest bardzo mroźna i kiedy gruba pokrywa śnieżna utrudnia zimującym ptakom samodzielne zdobywanie jedzenia warto wtedy dokarmiać je regularnie, najlepiej warzywami z ziarnami.


Na tych urodzajnych siedliskach wczesną wiosną dno lasu pokrywają kobierce kwiatów a obumierające drzewa pozostawione są do naturalnego rozkładu. Występuje tu: zimowit jesienny, cebulica dwulistna, śnieżyczka przebiśnieg a zaś w zbiorowiskach wodnych możemy spotkać dwa gatunki ciepłych wód będących pod ścisłą ochroną: wodną paproć(salwinia) oraz kotewkę(orzech wodny) należy do gatunków rzadko spotykanych.


Do rezerwatu warto wybrać się o każdej porze roku, gdyż każda pora oferuje inne wrażenia. Łężczok odwiedziłam wiosną i zimą, zarówno w wiosennej jak i w zimowej odsłonie przyrodnicze piękno tego miejsca pozostaje niezmienne.










Możemy poruszać się tu wyznaczonymi ścieżkami, szlakami pieszymi oraz trasą rowerową. Znajdują się tu dwa parkingi, pierwszy jest mały, drugi większy, wystarczy do niego podjechać troszkę dalej. Skręcając w lewo od parkingu dojdziemy do wieży widokowej, ruin Dworku Myśliwskiego oraz dębu Sobieskiego a idąc prosto na końcu trasy powstała platforma widokowa, to świetny punkt obserwacyjny i idealne miejsce do sesji zdjęciowych.


Natura daje nam możliwość zatrzymania się i uspokojenia naszych myśli. Piękno jakie oferuje nam świat za pośrednictwem otaczającej nas przyrody pozwala dostrzec to czego na co dzień nie widzimy, pokazuje nam, że warto doceniać najmniejsze aspekty naszego życia.



Copyright © 2018-2021 Judy's World, Inc.(All Rights Reserved)






























Komentarze

Reklama

Instagram judys_world_

Jeśli podobał Ci się mój wpis możesz pomóc w rozwoju bloga symbolicznym kosztem kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Popularne posty

add