Wzgórze Kromołowiec - obowiązkowy punkt na trasie
To piękne wzgórze położone jest w zachodniej części obszaru Natura 2000 Ostoja Środkowojurajska na obrzeżach Niegowonic w gminie Łazy tuż przy malowniczej drodze przypominającą górskie serpentyny prowadzącej do Ogrodzieńca i Pilicy i jest relatywnie łatwo dostępne. Znajduje się tu bezpłatny parking i dwie wiaty z ławeczkami, można zrobić tu chwilę przerwy i na spokojnie zjeść coś, co się ma ze sobą.
Wysokość wzgórza wynosi nieco ponad 430 m n.p.m. natomiast wierzchołek wzgórza wieńczą dwa malownicze ostańce skalne o wysokości 7 i 13 metrów, stanowiące swego rodzaju ''bramę na Jurę''.
Nie miałam tego miejsca w planach lecz jadąc na trasie do zamku w Ogrodzieńcu zwrócił moją uwagę potężny wapienny ostaniec i koniecznie musiałam się tu zatrzymać. Naprawdę było warto! Często mam tak, gdy jadę na trasie i coś przykuje mój wzrok koniecznie muszę to zobaczyć z bliska by później nie żałować.
Wzgórze Kromołowiec to wspaniały punkt widokowy na piękne fragmenty Jury – Pustynię Błędowską, Rabsztyn i Ogrodzieniec. Jurajski krajobraz skalny stanowi swoisty rys panoramy Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Jednym z największych walorów przyrodniczych tej krainy są wzgórza wapienne porośnięte ciepłolubnymi siedliskami nieleśnymi. Na obszarze tej ostoi realizowany jest projekt mający na celu ich kompleksową ochronę a przede wszystkim najcenniejszych płatów muraw kserotermicznych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd wraz z ich specyficzną fauną i florą. Wiele występujących tu gatunków to rośliny i zwierzęta zaliczane do rzadkich i zagrożonych. Murawy kserotermiczne to pół naturalne zbiorowisko nieleśne, występujące w suchych, ciepłych i dobrze nasłonecznionych miejscach, głównie porastają one skały wapienne, zbocza dolin rzecznych, pagórki morenowe, miedze, skarpy oraz wyrobiska, kamieniołomy, nasypy kolejowe oraz hałdy pogórnicze. Rosną tu najcenniejsze gatunki murawowe m.in. goździk siny, jest on objęty ścisłą ochroną gatunkową, zagrożony wyginięciem i umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Inną chronioną rośliną jest dziewięćsił bezłodygowy, znajdziemy tu również: warzucha polska, rdestowiec sachaliński, zanokcica murowa, zanokcica skalna, rozchodnik i rojownik pospolity. Przyznam szczerze, że nie interesuje się za bardzo roślinnością poza tą, którą hoduję w mieszkaniu ale gdy czytam o terenach, na których występuje rzadko spotykana roślinność lub jest zagrożona wyginięciem to koniecznie chcę zobaczyć jak ona wygląda.
Luty, wokół pełno śniegu, o tej porze roku wzgórze ma swój urok lecz trzeba uważać bo jest ślizko, na szczęście wybrałam się w wygodnych zimowych butach, które bardzo polecam -klik
Wokół rosną piękne lasy, zarośla topoli amerykańskiej i sosny zwyczajne, warto zejść troszkę niżej gdzie wzgórze prezentuje się bardzo okazale.
Okrążamy skały dookoła, jest tu świetna formacja skalna idealna do sesji zdjęciowych jak i do wspinaczki skałkowej.
W skale (widoczna już z drogi) znajduje się figurka Matki Boskiej i obraz Jezusa.
Wzgórze Kromołowiec zachwyca swoim ciekawym kształtem oraz rozpościerającą się cudowną panoramą, to piękne miejsce, które warto odwiedzić jadąc tą trasą.
Copyright © 2021 Judy's World, Inc.(All Rights Reserved)
Komentarze